تبلیغات
بچه های باصفای جنگ - حاج احمد متوسلیان
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 اسفند 1389 توسط شاگرد کوچک
 http://www.navideshahed.com/attachment/1387/07/177180.jpg
 زندگینامه
فعالیتهای جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی

مبارزه با ضد انقلاب در كردستان

آزاد سازی شهرمریوان

حضور در لبنان

شركت در دفاع مقدس

ویژگیهای اخلاقی

مروری بر زندگانی جاویدالاثرمتوسلیان

نحوه اسارت

شمع تاریخ

نرم افزار جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان

آلبوم عکسهای جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان

 

  زندگینامه

(( احمد )) در سال 1332 در جنوب تهران چشم به جهان گشود . پدر و مادرش اهل تقوا و دیانت بودند و بر این نسخ ، احمد را تربیت كردند . دورهء ابتدایی را در دبستان اسلامی (( مصطفوی )) تمام كرد . ضمن تحصیل ، در بازار به پدرش كمك می كرد . احمد از همان سالهای نوجوانی ، شوق و رغبت خاصی به شركت در كلاسهای مذهبی و قرآن از خود نشان می داد . در آن كلاسها با مظالم و جنایتهای رژیم شاه آشنا شد و از همان نوجوانی ، وارد میدان مبارزه با عوامل رژیم ستمشاهی شد . او پس از پایان دورهء ابتدایی ، در هنرستان صنعتی شبانه ، به تحصیل ادامه داد و در سال 1351 با موفقیت مدرك دیپلم را دریافت كرد .

 

  فعالیتهای جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی

 احمد كه انسانی وارسته و مؤمن تربیت یافته بود  همواره با رژیم شاه در حال مبارزه بود . حتی وقتی به سربازی اعزام می شود  در ارتش به روشنگری سربازان و افشاگری مفاسد می پردازد . پس از پایان سربازی  از سوی یك شركت خصوصی  برای انجام مأموریتی به (( خرم آباد )) می رود . روز به روز در مبارزاتش علیه شاه جایتر عمل می كند تا اینكه از سوی ساواك تحت تعقیب قرار می گیرد و در سال 1354 ، كمیته مشترك به اصطلاح (( ضد خرابكاری ساواك)) او را دستگیر و مورد شكنجه قرار می دهد . مدت پنج ماه در زندان (( فلك الافلاك)) خرم آباد ، در سلول انفرادی به سر می برد . این زندانها و شكنجه ها ، از احمد فردی مجرب و خود ساخته بار می آورد و او را در راهی كه انتخاب كرده بود ، راسختر و پر صلابت تر می كند .

احمد پس از فلك الافلاك حدود نه ماه در بند عمومی زندانی می گردد . با اوج گرفتن موج انقلاب اسلامی از زندان آزاد می شود : اما آرام نمی گیرد و نقش رابط و هماهنگ كنندهء تظاهرات و راهپیماییها را در جنوب تهران به عهده می گیرد . بارها در مبارزهء با رژیم ستمشاهی ، تا پای شهادت پیش می رود و در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی ، بویژه 21 و 22 بهمن 1357 از خود درخشش و توانمندی خاصی بروز می دهد .

 

  مبارزه با ضد انقلاب در كردستان

پس از شروع غائله كردستان در اسفندماه سال 1357به همراه 66تن از همرزمانش داوطلبانه عازم بوگان شد و به دلیل ابتكار عمل هوشیارانه و فرماندهی قاطع خود توانست كلیه اشرار مسلح را متواری كند. منطقه را از لوث وجود ضد انقلابیون كه در راس آنها دمكراتها قرار داشتند،پاكسازی نماید.او پس از تثبیت مواضع نیروهای انقلاب در بوكان ،به شهرهای سقز و بانه رفت. در ابتدای ورود به شهر بانه  تلافی كمین ناجوانمردانه‌ای كه ضد انقلابیون به نیروهای ستون ارتش زده بودند،طی یك عملیات دقیق «ضد كمین» خسارات سنگینی به آنان وارد آورد كه در این نبردچهارصد اسیرو دویست كشته از انقلاب برجای ماند.

پس از آن به همراه گروهی از رزمندگان از جمله معاون خود(شهید محمد توسلی)برای فتح سنندج راهی این شهر شد. ستون تحت فرماندهی او از سمت راست شهر،حلقه محاصره ضد انقلاب را در هم شكست و به همراه سرداران رشیدی چون محمد بروجردی و اصغر وصالی،سنندج را آزاد نمود و كمر تجزیه‌طلبان را شكست.

 

  آزاد سازی شهرمریوان

اوایل خرداد1359ماموریت آزادسازی شهرتام مریوان كه در تصرف گروهگهای محارب بود،به وی محول شد. تسلط ضد انقلاب در مریوان به گونه‌ای بود كه از پادگان این شهر می‌توانستند افرادی را كه در سطح شهر تردد می‌كردند شمارش كنند. به همین دلیل به محض نشستن هلیكوپتر در محوطه باند فرود و حاج احمد و همراهانش زیر آتش همه جانب دشمن قرار م‌گیرند.

حاج احمد پس از ورود به شهر. سازماندهی نیروها،با یورشی سهمگین و برق آسا شهر مریوان و مناطق اطراف آن را از لوث وجود گروهكها پاك نمود.

از همین زمان بود كه مسئولیت فرماندهی سپاه مریوان به عهده ایشان گذاشته شد و بلا فاصله به اتفاق شهدای بزرگواری چون حاج عباس كریمی،سید محمد رضا دستواره،رضاچراغی،حسین قوجه‌ای،حسن زمانی،محسن نورانی و علیرضا ناهیری به پاكسازی مواضع مزدوران استكبار اعم از كومله ،دمكرات و رزكاری پرداخت.ترس و وحشتی كه از او بر دل سیاه‌ضدانقلابیون نشسته بود به جدی بود كه به قول یكی از همرزمانش،هروقت به ضد انقلابیون خبر می‌رسید كه حاج احمد قصد حمله به آنها را دارد،قوای ضد انقلاب ،فرار را بر قرار ترجیح می‌دادندو مانند روباه از معركه می‌گریختند.

 

  حضور در لبنان

حاج احمد پس از فتح خرمشهر و تثبیت مواضع رزمندگان اسلام در آن جا ، اواخر خرداد 1361 ، طی مأموریتی همراه یك هیأت عالی رتبهء سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ایران ، به سوریه و لبنان سفر می كند تا راههای كمك به مردم مظلوم و بی دفاع لبنان را از نزدیك بررسی نماید .

 

  شركت در دفاع مقدس

حاج احمد در سال 1360 پس از بازگشت از مراسم حج،ماموریت یافت تا رزم بی‌امان خود را در جبهه های جنوب ادامه دهد. او از طرف سردار فرماندهی محترم كل سپاه مامور شد با به كارگیری برادران سپاه مریوان و پاوه تیپ محمد رسول الله (ص)-كه بعدها به لشكر تبدیل شد- را تشكیل دهد و فرماندهی تیپ مذكور را نیز خود به عهده گیرد. پس از مدتی زمینه اجرای عملیات بیت المقدس در دستور كاریگانهای رزمی قرار گرفت. حاج احمد علاوه بر مسئولیت خطیر فرماندهی تیپ،در تمامی ماموریتهای شناسایی شركت داشت و با نفوذ به قلب مواضع دشمن از نزدیك راه كارهای مناسب عملیات را شناسایی می‌كرد. در شب دهم اردیبهشت ماه سال 1361عملیات بیت المقدس آغاز شد و رزمندگان اسلام به فرماندهی حاج احمد از دو محور به مواضع دشمن یورش بردند. نقطه آغاز عملیات،منطقا دارخوین به سمت جاده اهواز-خرمشهربوده با عبور نیروها از رود متلاطم كارون به سمت دژ«مارد»جهت‌دهی شده بود و با وجود حجم سنگین آتش كور و بی‌وقفه یگانهای توپخانه ارتش بعث عراق ،رزمندگان اسلام توانستند نیروها دشمن را در این محورها زمین‌گیر كنند و كلیه تانكهای آنها را دفع نمایند. یكی از فرماندهای عملیاتی جنگ در مورد نقش حساس ایشان در عملیات بیت المقدس می‌كوید:«اگر فرماندهی قاطع و عمل به موقع در بعد از ظهر روز اول عملیات بیت المقدس روی جاده اهواز-خرمشهر حاج احمد نبود عملیات به مشكلات زیادی برخورد می‌كرد. او در همان جا اسلحه كلاشینكف خود را به دست گرفت و تا مرز شهادت ایستادگی كرد و رزمندگان نیز با تاسی به او مقاومت بسیاری از خود نشان دادند كه در نهایت جاده اهواز-خرمشهر حفظ شد. او به رغم جراحت و زخمی كه از ناحیه پا داشت حاضر به ترك میدان نبرد نشد و با صلابت و اقتدار تمام از دژهای مستحكم و میادین متعدد مین،نیروهایش را عبور دادو در نهایت ساعت 11 صبح روز سوم خردادماه سال 1361رزم آوران تیپ 27حضرت رسول(ص)با جلوداری سردار حاج‌احمد متوسلیان در كنار سایر یگانهای سپاه به خاك مطهر خرمشهر قدم نهادند .ایشان در عصر همان روز طی سخنان كوتاهی خطاب به دریادلان بسیجی در برابر مسجد جامع خرمشهر چنین گفت:

«همه عزیزان ما كه تا امروز در خونشان غوطه ور شده و به شهادت رسیده‌اند برای حفظ اسلام عزیز بوده هرچند داغ فراقشان جگر ما را سوزاند،اما خدا را شكر  كه بالاخره توانستیم امروز با آزادی خرمشهر قلب اماممان را شاد كنیم.»

در پی آزادسازی خرمشهر،حاج احمد در معیت سایر سرداران فاتح خرمشهر به محضر فرمانده كل قوا حضرت امام خمینی(قدس سره )این سرداران دلاور به ویژه حاج احمد را به گرمی مورد تفقد خاص خویش قرار دادند.

 

  ویژگیهای اخلاقی

آگاهی و شناخت بالا ی ایشان در مسائل سیاسی-اجتماعی از جمله خصوصیات بارز این سردار بزرگوار بود. در تدبیرو تصمیم‌گیریهایش دقت نظر داشت. ضمن قاطعیت در كار،بر دلها فرماندهی می‌كرد و همراده در بطن مشكلات حضور داشت. به همین دلیل ،درسخت‌ترین شرایط،كسی او را تنها نمی‌گذاشت. امكاناتی را بیشتر از نیروهای تحت امر خود،به رغم برخورد قاطعانه در امر فرماندهی،در كارهای جمعی مانند ساختن سنگر،نظافت محیط،شستن ظروف و...با پرسنل تحت امر همراهی می‌كرد. علاقه به مطالعه و بحث پیرامون اخبار و رویدادها،از خصوصیات دیگر او بود. در مواقع مقتضی در جمع صمیمی همرزمانش پیرامون مسائل اعتقادی بحث می‌نمود. حاج احمد نسبت به شهداوخانواده‌های محترمشان احترام خاصی قایل بود و در هر فرصتی به مزار شهدا می‌رفت و برای رسیدگی به معضلات و حوائج خانواده‌های این عزیزان تلاش می‌كرد در غم فراق همرزمانش می‌سوخت و نقل می‌كنند:«هنگامی كه برمزار شهید جهان آرا حاضر می‌شد،آن چنان از خود بی‌خود می‌شد كه با ساعتها بی‌وقفه اشك می‌ریخت و با روح بلند او نجوا می‌كرد.»

برادر دیگری نقل می‌كند:«شبی در جوار مرقد مطهر حضرت زینب(س)تا صبح به گریه و نماز مشغول بود. حوالی سحر با سیمایی بشاش و لبی خندان به سوی همسفرانش آمدو در پاسخ به سؤال دوستایش كه خوشحالی او را جویا شده بودند،گفته بود:از سر شب داشتم در فراق برادران شهیدم ،مخصوصا شهید محمد توسلی اشك می‌ریختم به عمه سادات متوسل شدم. تا بلكه ایشان در كارم عنایتی فرمایند. چند لحظه پیش ناگهان دیدم یك پیرمرد نورانی بامحاسنی سفید و لباس بسیجی بر تن،كنارم آمدو ایستاد و گفت پسرم!بی‌تابی نكن ،لحظه اجابت دعایت نزدیك شده است.»

 

  مروری بر زندگانی جاویدالاثرمتوسلیان

در سال 1332 در تهران متولد شدند.

در سال 1354 دستگیری بوسیله ساواك به جرم فعالیت علیه رژیم منحوس پهلوی پنج ماه زندانی انفرادی در فلك الافلاك خرم آباد

سال 1365رابط و هماهنگ كننده تظاهرات در محلات جنوبی شهر تهران

اعزام به كردستان اسفندماه 1357برای سركوب اشرار آن منطقه

1358ماموریت برای آزادسازی جاده پاوه-كرمانشاه

1359ماموریت برای آزادسازی شهر مریوان

دی ماه 1360عملیات سرنوشت ساز محمّد رسول الله (ص)

تاسیس تیپ 27 حضرت رسول(ص)

ساعت 11 صبح روز سوم خرداد سال 1361تیپ 27 حضرت رسول(ص)به فرماندهی ایشان وارد خرمشهر شد.

اواخر خرداد سال 1361ماموریت به لبنان برای سركوب رژیم غاصب صهیونیستی

14تیرماه 1361اسارت بوسیله مزدوران فالانژ

 

  نحوه اسارت

در چهاردهم تیر سال 1361،اتومبیل هیات نمایندگی دیپلماتیك كشورمان حین ورود به شهر بیروت و در هنگام عبور پست ایست و بازرسی،مزدوران حزب فالانژ اتومبیل رامتوقف و چهار سرنشین خودرو مزبور به رغم مصونیت دیپلماتیك-توسط آدم ربایان دست نشانده رژیم تروریستی تل آویو گروگان گرفته شده و پس ازشكنجه و بازجویی،به نظامیان اسرائیلی تحویل گردیدند،كه از سرنوشت آنان تاكنون اطلاعی در دست نیست. در حالی كه همرزمان آن مهاجر الی الله ،مشتاقانه چشم به راه هستند تا خبری ازاو و همرزمانش برسد. 

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
شهدا شمع محفل بشریتند
دوستانی که تمایل دارند در این وب
مطلب بزنند پیامشان را به عنوان
یک پست در وب قرار میدهیم

موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ