تبلیغات
بچه های باصفای جنگ - چگونه میتوان فهمید چقدر محبوب و مورد رضایت حضرت مهدی (عج)هستیم ؟
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 اردیبهشت 1388 توسط قرایی

محبت" واژه‌ای زیبا است و ابراز محبت، بین دو محبوب پیوند عاطفی عمیق بین آنها برقرار می‌كند. محبت یك ویژگی اخلاقی دو سویه است كه از چشمه‌سار عشق درونی می‌جوشد. محبت امام زمان(ع) به دوستان و شیعیان خود، شعبه‌ای از چشمه سار محبت خداوند است و درخت زندگی را آبیاری می‌كند. اگر پیوند ما با امام زمان(ع) محكم، استوار و دائمی باشد، پیوند آن امام همام با ما نیز همین‌گونه خواهد بود. بلكه بندگان الهی در هر صف كه باشند حتی در جرگه گناهكاران ـ با فرض پشیمانی از گناه ـ محبوب خدا خواهند بود و محبوب خدا همیشه مورد عنایت و لطف و نظر خاصان درگاه معبود به ویژه آخرین وصی حتی و ذخیره الهی در زمین، حضرت مهدی(ع) ـ خواهند گرفت.
امام رضا(ع) می‌فرمایند: "ولایت او بر مردم، از ولایت آنها بر خودشان بالاتر، از پدر و مادر بر آنها مهربان‌تر و دلسوز‌تر است". (من لا یحضره الفقیه ـ ج4/ص419)
حال اگر در این سخن نیك بنگریم، خواهیم فهمید توجه امام به شیعیان چقدر زیاد است كه از توجه و علاقه پدر و مادرشان بیشتر است.
فرزند هر چه در حق پدر و مادر خود نامهربانی و جفا كند، باز هم آنان او را فرزند خود می‌دانند و او را دوست خواهند داشت. علاقه و دوستی امام(ع) از این هم بالاتر است. زیرا امام خلیفه خدا در بین مردم است و صفات خدا را در مرتبه اعلا جلوه‌گر می‌سازد. از این رو باید رئوف‌ترین باشد و صفت رحمانیت و رحیمیت الهی را به آنها منتقل كند.
ائمه(ع) خود به یاران می‌فرمودند: "اگر شما بیمار شوید ما نگران و بیمار می‌شویم و اگر شما در صحت و شادی باشید ما نیز خوشحال هستیم". خود آن حضرت در نامه برای عالم بزرگ شیعه شیخ مفید، می‌نویسید: "فانا نحیط علماً بأنبائكم و لایعزب عنا شیء من اخباركم؛ ما بر اخبار و احوال شما آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده و مخفی نمی‌ماند".
و اضافه می‌فرماید: "ان غیر مهملین لمراعاتكم و لا ناسین لذكركم و لولا ذلك لنزل بكم اللأاواء و اصطلمكم الاعداء"؛ " ما در رسیدگی و سرپرستی شما كوتاهی نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده‌ایم. اگر جز این بود، دشواری‌ها و مصیبت‌ها بر شما فرود می‌آمد و دشمن شما را ریشه كن می‌ساختند". (احتجاج طبرسی، ج2، ص596).
نشانه دوستی واقعی، خیر خواهی و هدایت به خوبی‌ها، نجات دادن از خطرات و دور كردن از دام‌های شیطان است. در زندگی ما بسیار اتفاق می‌افتد كه گاهی دچار تردید در انتخاب خوب و بد می‌شویم و سر انجام راه صحیح را انتخاب می‌كنیم. این هدایت از ناحیه والی و سرپرست ما امام زمان(ع) است.
گاهی در مشكلات سخت گرفتار می‌آییم و ناگهان به طریقی مشكل ما حل می‌شود. این نجات از ناحیه آن یوسف زهرا(ع) است. ممكن است دام شیطان ما را گرفتار سازد و سرانجام از آن رهایی پیدا كنیم؛ این رهایی از دعای امام زمان(ع) درباره ما است. باید به این شهود برسیم كه دائما در زندگی مورد عنایت و لطف آن حضرت هستیم تا پی به دوستی واقعی او ببریم. همه اینها نشانه دوستی واقعی یوسف فاطمه در حد اعلای محبت، نسبت به شیعیان و دوستداران، بلكه نسبت به تمامی انسان‌های موحد و خداپرست است.
محبت و دوستی از منظر قرآن و اهل بیت(ع:(
دوستی و محبت گرایش و جاذبه‌ای بین محب و محبوب است. دوستی واقعی امری دو سویه و طرفینی است. هم جاذبه و توجه از سوی محبوب لازم است و هم تلاش و جلب توجه از سوی عاشق تا كه از جانب معشوق نباشد كششی كوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد
محبت و توجه خدا به بندگان، امری مداوم و همیشگی است. خداوند تمام بندگان خود را دوست دارد، در قرآن كریم آیات بسیار زیادی در این مورد آمده است" مانند "إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقِینَ"(آل عمران، 76)؛ " إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ"(بقره، 195)، " إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ"(بقره،222)
یعنی خداوند هم خوبان با تقوا و نیكوكار را دوست دارد و هم گناهكاران پشیمان را؛ اما برای دوستی متقابل با خدا شرطی وجود دارد و آن عمل كردن به فرمان‌های او است.
شرط دوستی واقعی، عمل به دستورات دین است كه از سوی پیامبر خدا برای بندگان الهی آمده است. قرآن كریم می‌فرماید: ای پیامبر به مردم بگو: " إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْكُمُ اللَّهُ"(آل عمران، 31) "اگر خدا را دوست دارید، پس از من پیروی كنید تا خدا هم شما را دوست دارد". بر اساس آیات قرآن كریم، دوام و پایدار دوستی با خدا، در اثر پیروی از پیامبر او حاصل می‌شود.
اما پیروی عملی از پیامبر خدا، در اثر اطاعت عملی از جانشینان حقیقی از یعنی امامان معصوم(ع) است، و بر اساس دلایل قطعی و روایات صحیح و غیر قابل انكار، آخرین جانشین پیامبر خدا، حضرت مهدی(ع) است؛ همان گونه كه پیروی عملی از پیامبر(ص) باعث استمرار دوستی بین بنده و خدا می‌شود، پیروی عملی از امام زمان(ع) (عمل به دستورات دین و كسب رضایت آن حضرت)، این دوستی را پایدار می‌سازد. برای كسب رضایت و پیروی از آن حضرت در زمان غیبت كبری، باید از سخنان و احادیث امامان(ع) پیروی كرد.
پیام‌ها و دستورات امام زمان(ع) در زمان غیبت صغرا كه توسط چهار نایب و نماینده مخصوص آن حضرت به ما رسیده ـ وظیفه ما را برای زمان غیبت كبری، مشخص كرده است. امام زمان(ع) در یكی از پیام‌های خود برای شیعیان به نایب چهارم نوشته‌اند. "در زمان غیبت كبری ـ كه من از دیده عموم مردم پنهانم ـ از نائبان و جانشان عام من پیروی كنید و آنها را رهبر خود قرار دهید". مراد از نائب عام امام زمان(ع) فقیهان و مراجع تقلیدند و به طور خاص كسی است كه رهبر و ولی فقیه در جامعه اسلامی توسط مجتهدان تعیین شده باشد. "و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی روات حدیثنا فانهم حجتی علیكم و انا حجة الله علیهم " (بحار الانوار، ج53، ص181).
و همچنین امام زمان(ع) در نامه خود به شیخ مفید می‌فرماید: "فلیعمل كل امرء منكم بما یقرب به من محبتنا و لیتجنب ما یدنیه من كراهتنا و سخطنا"؛ "هر یك از شما شیعیان باید اعمالی انجام دهد كه دوستی ما را به دنبال آورد و از اعمالی كه باعث نارحتی و عدم رضایت ما است دوری كند".(احتجاج، ج2، 599)؛
نكته: یكی از عاشقان اهل بیت(ع) مدت زیادی آرزوی دیدن امام زمان(ع) را داشت و در هجر محبوب می‌سوخت؛ اما موفق نمی‌شد. سر انجام روزی امام را در بازار آهنگران نزد پیرمرد قفل سازی دید كه در امور دینی و معامله با مسلمین دستورات دین را كاملا عمل می‌كرد. حضرت به آن فرد فرمود: اگر مانند این قفل ساز باشید، ما به عیادت شما می‌آییم؛ لازم نیست برای ملاقات با ما، خود را به زحمت و سختی بیندازید.(كیمیای سعادت، ص41، به نقل از سرمایه سخن، ج1، ص611)


داش عباسدرباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
شهدا شمع محفل بشریتند
دوستانی که تمایل دارند در این وب
مطلب بزنند پیامشان را به عنوان
یک پست در وب قرار میدهیم

موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
قالب وبلاگ